За увеличаване на пропускателната способност по натоварените направления, ЖП линиите се удвояват или още при строителството се правят с два коловоза (два пътя). Така става възможно влаковете да се движат независимо по всеки от двата пътя.
Правилата за влаково движение са същите като за единична (еднопътна) линия, но с някои особености, които ще бъдат споменати тук.
Има два типа удвоени линии:
1. Двойна линия Двойните линии са по-ранния етап от удвояването на линиите. При тях всички влакове се движат само по десния по посока на движенито път, т. е. всеки от двата пътя може да пропуска влакове само в една посока. Ограничението произтича от осигурителната техника, която може да осигури безопасно движение с редовни сигнали само по десния железен път на линията.
Този път се нарича правилен и нормално цялото движение се извършва по правилния (десния) път.
Понеже влаковете нормално не могат да се движат по неправилен (левия) път, той е оборудван с входен светофор само за едната посока, а приемноотправните коловози, от които не може да се замине по правилен път нямат изходни светофори.
Неправилният път вместо входен светофор има табела "Граница на гарата", която замества светофора като разделител между гарата и междугарието.
Както се вижда на фигурата, от първите два коловоза влаковете не могат да заминават към лявото междугарие, защото не могат да влязат в правилния път. Затова и нямат изходни светофори в тази посока.
В случаите, когато единия път бъде прекъснат по някаква причина, налага се движението да се осъществява двупосочно по здравия път. Влаковете за които той е правилен се движат на общо основание, с редовни сигнали и движението им се осигурява според използвания в междугарието метод
и допълнително по телефонен способ.
Влаковете в обратна посока, за които пътя е неправилен, не могат да заминат по редовно показание на изходен светофор (понякога изобщо няма такъв), а в съседната гара трябва да бъдат приети без входен светофор (табелата "Граница на гарата" не дава разрешение за влизане в гарата).
Тези влакове заминават при затворен изходен светофор (или без изходен светофор), след връчена писмена заповед за движение при специални условия, а движението им се осигурява
само по телефона. В заповедта е записано, че влакът ще се движи по неправилен път, разрешава се заминаване при затворен или без изходен светофор, а влакът може да влезе в съседната гара без входен светофор. Влакът заминава само, след като приемането му в съседната гара е осигурено.
Ако влакът няма писмено разрешение да влезе в гарата по неправилен път, задължително спира пред табелата "Граница на гарата".
2. Двупътната линия е по-съвременна. При нея и двата пътя са оборудвани с осигурителна техника за двупосочно движение и влаковете могат да се движат в двете посоки по всеки от двата пътя с редовни входни и изходни сигнали (обезличено движение).
Двупътната линия по същество прилича на две успоредни еднопътни линии.
Десния по посока на движението път е обичаен. Левият е необичаен, но от това не произтичат различия в движението, както при двойна линия. При прекъсване на единия път, движението става двупосочно по другия с редовни сигнали и без специални правила.
Предимството на двупътната линия, освен при прекъсване на единия път, може се използва и за нормалното влаково движение - при липса на насрещни влакове,
два влака могат да се движат успоредно по двата пътя, например бърз влак може да изпревари товарен или пътнически.
Многопътните линии се подчиняват на същите правила. Възможно е в междугария с 3 и повече пътища, движението по някои от тях да е еднопосочно, а по други - двупосочно. Макар и рядко срещани, има удвоени междугария, където единия път е двупосочен, а другия - еднопосочен.